TIMING RELAY, TYPE JCK, PLUG IN,
Product Attributes:
Series Square D JCK
Product Status Active
Mounting Type Socketable
Relay Type Mechanical Relay
Function On-Delay
Circuit DPDT (2 Form C)
Delay Time Fixed, 120 Sec
Contact Rating @ Voltage 10A @ 240VAC
Voltage - Supply 120VAC
Termination Style Plug In
Timing Adjustment Method Fixed
Timing Initiate Method Input Voltage
TT-DKEY-4008-9050JCK1F120V20-ND
Schneider Electric
1 1
Schneider Electric 4008-9050JCK1F120V20-ND
Sku: TT-DKEY-4008-9050JCK1F120V20-ND
Description of product
Product Attributes:
Series Square D JCK
Product Status Active
Mounting Type Socketable
Relay Type Mechanical Relay
Function On-Delay
Circuit DPDT (2 Form C)
Delay Time Fixed, 120 Sec
Voltage - Supply 120VAC