FAN AXIAL 172X50.8MM 115VAC TERM
Product Attributes:
Series OA172SAN
Product Status Active
Voltage - Rated 115VAC
Size / Dimension Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
Width 51.00mm
Air Flow 235.0 CFM (6.58m³/min)
Static Pressure 0.700 in H2O (174.4 Pa)
Bearing Type Ball
Fan Type Tubeaxial
Features Capacitor, Thermal Overload Protector (TOP)
Noise 52.0dB
Power (Watts) 35.00W
RPM 3200 RPM
Termination 2 Terminals
Ingress Protection -
Operating Temperature -40 ~ 158°F (-40 ~ 70°C)
Approval Agency cURus
Weight -
TT-DKEY-3937-OA172SAN-11-1TB-ND,1053-1478-ND
Orion Fans
1 1
Orion Fans 3937-OA172SAN-11-1TB-ND,1053-1478-ND
Sku: TT-DKEY-3937-OA172SAN-11-1TB-ND,1053-1478-ND
Description of product
Product Attributes:
Series OA172SAN
Product Status Active
Voltage - Rated 115VAC
Width 51.00mm
Bearing Type Ball
Fan Type Tubeaxial
Noise 52.0dB
Power (Watts) 35.00W
RPM 3200 RPM
Termination 2 Terminals
Ingress Protection -