AUTO MOTIVE PCB RELAY, DC 12V
Product Attributes:
Series G8G
Product Status Active
Coil Type Non Latching
Coil Current 106.7 mA
Coil Voltage 24VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) 14 A
Switching Voltage 28VDC - Nom
Must Operate Voltage 14.4 VDC
Must Release Voltage 1 VDC
Operate Time 10 ms
Release Time 5 ms
Features Sealed - Fully
Mounting Type Socketable
Termination Style Plug In
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
TT-DKEY-39-G8G-1SVDC24-ND
Omron Electronics Inc-EMC Div
1 1
Omron Electronics Inc-EMC Div 39-G8G-1SVDC24-ND
Sku: TT-DKEY-39-G8G-1SVDC24-ND
Description of product
AUTO MOTIVE PCB RELAY, DC 12V
Product Attributes:
Series G8G
Product Status Active
Coil Type Non Latching
Coil Current 106.7 mA
Coil Voltage 24VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) 14 A
Switching Voltage 28VDC - Nom
Must Operate Voltage 14.4 VDC
Must Release Voltage 1 VDC
Operate Time 10 ms
Release Time 5 ms
Features Sealed - Fully
Mounting Type Socketable
Termination Style Plug In