POT 5K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Product Status Active
Resistance (Ohms) 5k
Tolerance ±5%
Power (Watts) 2W
Adjustment Type User Defined
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Actuator Type Slotted
Actuator Length 0.812" (20.63mm)
Actuator Diameter 0.2497" (6.34mm)
Bushing Thread 3/8-32
Mounting Type Panel Mount
TT-DKEY-3590S-2-502L-ND
Bourns Inc.
1 1
Bourns Inc. 3590S-2-502L-ND
Sku: TT-DKEY-3590S-2-502L-ND
Description of product
POT 5K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Product Status Active
Resistance (Ohms) 5k
Tolerance ±5%
Power (Watts) 2W
Adjustment Type User Defined
Actuator Type Slotted