POT 50K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Product Attributes:
Series 3540
Product Status Active
Resistance (Ohms) 50k
Tolerance ±5%
Power (Watts) 2W
Built in Switch None
Number of Turns 10.0
Features -
Taper Linear
Number of Gangs 1
Adjustment Type User Defined
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Rotation 3600°
Resistive Material Wirewound
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Slotted
Actuator Length 0.812" (20.63mm)
Actuator Diameter 0.2497" (6.34mm)
Bushing Thread 3/8-32
Mounting Type Panel Mount
TT-DKEY-3540S-1-503L-ND
Bourns Inc.
1 1
Bourns Inc. 3540S-1-503L-ND
Sku: TT-DKEY-3540S-1-503L-ND
Description of product
Product Attributes:
Series 3540
Product Status Active
Resistance (Ohms) 50k
Tolerance ±5%
Power (Watts) 2W
Built in Switch None
Number of Turns 10.0
Taper Linear
Number of Gangs 1
Adjustment Type User Defined
Rotation 3600°
Resistive Material Wirewound
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Slotted