RELAY AUTOMOTIVE SPDT 25A 12V
Product Attributes:
Series AZ9871
Product Status Active
Coil Type Non Latching
Coil Current 47.2 mA
Coil Voltage 12VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) 25 A
Switching Voltage 24VDC - Max
Must Operate Voltage 6.9 VDC
Must Release Voltage 1.5 VDC
Operate Time 3 ms
Release Time 1.5 ms
Features Sealed - Epoxy
Mounting Type Through Hole
Termination Style PC Pin
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
TT-DKEY-3385-AZ9871-1C-12DET-ND
American Zettler
1 1
American Zettler 3385-AZ9871-1C-12DET-ND
Sku: TT-DKEY-3385-AZ9871-1C-12DET-ND
Description of product
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 25A 12V
Product Attributes:
Series AZ9871
Product Status Active
Coil Type Non Latching
Coil Current 47.2 mA
Coil Voltage 12VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) 25 A
Switching Voltage 24VDC - Max
Must Operate Voltage 6.9 VDC
Must Release Voltage 1.5 VDC
Operate Time 3 ms
Release Time 1.5 ms
Features Sealed - Epoxy
Mounting Type Through Hole
Termination Style PC Pin