RELAY AUTOMOTIVE SPST 80A 12V
Product Attributes:
Series AZ983
Product Status Active
Coil Type Non Latching
Coil Current 150 mA
Coil Voltage 12VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) 80 A
Switching Voltage 75VDC - Max
Must Operate Voltage 7.8 VDC
Must Release Voltage 1.2 VDC
Operate Time 7 ms
Release Time 5 ms
Features Sealed - Epoxy
Mounting Type Through Hole
Termination Style PC Pin
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
TT-DKEY-3385-AZ983-1A-12DE-ND
American Zettler
1 1
American Zettler 3385-AZ983-1A-12DE-ND
Sku: TT-DKEY-3385-AZ983-1A-12DE-ND
Description of product
RELAY AUTOMOTIVE SPST 80A 12V
Product Attributes:
Series AZ983
Product Status Active
Coil Type Non Latching
Coil Current 150 mA
Coil Voltage 12VDC
Contact Rating (Current) 80 A
Switching Voltage 75VDC - Max
Must Operate Voltage 7.8 VDC
Must Release Voltage 1.2 VDC
Operate Time 7 ms
Release Time 5 ms
Features Sealed - Epoxy
Mounting Type Through Hole
Termination Style PC Pin