RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
Coil Type Non Latching
Coil Current 133.3 mA
Coil Voltage 12VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) 40 A
Switching Voltage 75VDC - Max
Must Operate Voltage 7.8 VDC
Must Release Voltage 1.8 VDC
Operate Time 7 ms
Release Time 5 ms
Features Diode, MINI-ISO, Sealed - Epoxy
Mounting Type Socketable
Termination Style Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
TT-DKEY-3385-AZ9731-1C-12DC3ED2-ND
American Zettler
1 1
American Zettler 3385-AZ9731-1C-12DC3ED2-ND
Sku: TT-DKEY-3385-AZ9731-1C-12DC3ED2-ND
Description of product
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
Coil Type Non Latching
Coil Current 133.3 mA
Coil Voltage 12VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) 40 A
Switching Voltage 75VDC - Max
Must Operate Voltage 7.8 VDC
Must Release Voltage 1.8 VDC
Operate Time 7 ms
Release Time 5 ms
Mounting Type Socketable