CBL RIBN 16COND 0.05" GRAY FEET
Product Attributes:
Series 3365
Product Status Active
Cable Type Flat Cable
Number of Conductors 16
Pitch 0.050" (1.27mm)
Length Enter Number of Feet in Order Quantity
Wire Gauge 28 AWG
Conductor Strand 7 Strands / 36 AWG
Shielding Unshielded
Jacket Color Gray
Ribbon Thickness 0.035" (0.89mm)
Ribbon Width 0.800" (20.32mm)
Jacket (Insulation) Material Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Voltage 300 V
Operating Temperature -20°C ~ 105°C
Ratings UL Style 2651
Features Splice Free, Zippable
Grade -
Qualification -
TT-DKEY-3365/16300SF-DS-ND
3M
1 1
3M 3365/16300SF-DS-ND
Sku: TT-DKEY-3365/16300SF-DS-ND
Description of product
Product Attributes:
Series 3365
Product Status Active
Cable Type Flat Cable
Number of Conductors 16
Pitch 0.050" (1.27mm)
Wire Gauge 28 AWG
Shielding Unshielded
Jacket Color Gray
Ribbon Width 0.800" (20.32mm)
Voltage 300 V