ZG28 IOT ZWAVE SUB-GHZ DUAL BAND
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
DigiKey Programmable -
Type TxRx + MCU
RF Family/Standard 802.15.4, Bluetooth
Protocol Bluetooth v5.3, Z-Wave®
Modulation 2-FSK, 4-FSK, 2-GFSK, 4-GFSK, DSSS, GMSK, MSK, OOK, O-QPSK
Frequency 169.4MHz ~ 169.475MHz, 169.5875MHz ~ 169.8125MHz, 314MHz ~ 315MHz, 314MHz ~ 316MHz, 433MHz ~ 434.79MHz, 470MHz ~ 510MHz, 863MHz ~ 869.2MHz, 863MHz ~ 870MHz, 863MHz ~ 876MHz, 869.4MHz ~ 869.65MHz, 902MHz ~ 928MHz, 920MHz ~ 928MHz, 922.3MHz ~ 928.1MHz, 2.4GHz ~ 2.4835GHz
Data Rate (Max) 2Mbps
Power - Output 14dBm
Sensitivity -126.8dBm
Memory Size 1MB Flash, 256kB RAM
Serial Interfaces GPIO, I2C, I2S, IrDA, JTAG, PWM, SPI, UART, USART
GPIO 31
Voltage - Supply 1.71V ~ 3.8V
Current - Receiving 3.9mA ~ 10.2mA
Current - Transmitting 8.2mA ~ 98mA
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 48-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package 48-QFN (6x6)
Grade -
Qualification -
TT-DKEY-336-EFR32ZG28B312F1024IM48-A-ND
Silicon Labs
1 1
Silicon Labs 336-EFR32ZG28B312F1024IM48-A-ND
Sku: TT-DKEY-336-EFR32ZG28B312F1024IM48-A-ND
Description of product
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
DigiKey Programmable -
Type TxRx + MCU
Data Rate (Max) 2Mbps
Power - Output 14dBm
Sensitivity -126.8dBm
GPIO 31
Voltage - Supply 1.71V ~ 3.8V