MG24, 2.4 GHZ, 1536KB FLASH, 256
Product Attributes:
Series Mighty Gecko
Product Status Active
DigiKey Programmable Not Verified
Type TxRx + MCU
RF Family/Standard Bluetooth
Protocol Bluetooth v5.3
Modulation 2FSK, 2GFSK, DSSS, GMSK, MSK, O-QPSK
Frequency 2.4GHz
Data Rate (Max) 2Mbps
Power - Output 19.5dBm
Sensitivity -94.8dBm
Memory Size 1536kB Flash, 256kB RAM
Serial Interfaces ADC, GPIO, I2C, I2S, SPI, IrDA, UART
GPIO 32
Voltage - Supply 1.71V ~ 3.8V
Current - Receiving 4.4mA ~ 5.1mA
Current - Transmitting 5mA ~ 156.8mA
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 48-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package 48-QFN (6x6)
Grade -
Qualification -
TT-DKEY-336-EFR32MG24B220F1536IM48-B-ND
Silicon Labs
1 1
Silicon Labs 336-EFR32MG24B220F1536IM48-B-ND
Sku: TT-DKEY-336-EFR32MG24B220F1536IM48-B-ND
Description of product
Product Attributes:
Series Mighty Gecko
Product Status Active
Type TxRx + MCU
RF Family/Standard Bluetooth
Protocol Bluetooth v5.3
Frequency 2.4GHz
Data Rate (Max) 2Mbps
Power - Output 19.5dBm
Sensitivity -94.8dBm
GPIO 32
Voltage - Supply 1.71V ~ 3.8V