BG24, 2.4 GHZ, 1024KB FLASH, 128
Product Attributes:
Series Blue Gecko
Product Status Active
DigiKey Programmable Not Verified
Type TxRx + MCU
RF Family/Standard Bluetooth
Protocol -
Modulation 2-FSK, 2-GFSK, DSSS, GFSK, GMSK, MSK, O-QPSK
Frequency 2.4GHz
Data Rate (Max) 2Mbps
Power - Output 19.5dBm
Sensitivity -105.7dBm
Memory Size 1MB Flash, 128kB RAM
Serial Interfaces ADC, I2C, I2S, PWM, SPI, IrDA, UART, USART
GPIO 32
Voltage - Supply 1.71V ~ 3.8V
Current - Receiving 4.4mA ~ 8.6mA
Current - Transmitting 5mA ~ 160mA
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 48-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package 48-QFN (6x6)
Grade -
Qualification -
TT-DKEY-336-EFR32BG24B220F1024IM48-B-ND
Silicon Labs
1 1
Silicon Labs 336-EFR32BG24B220F1024IM48-B-ND
Sku: TT-DKEY-336-EFR32BG24B220F1024IM48-B-ND
Description of product
Product Attributes:
Series Blue Gecko
Product Status Active
Type TxRx + MCU
RF Family/Standard Bluetooth
Protocol -
Frequency 2.4GHz
Data Rate (Max) 2Mbps
Power - Output 19.5dBm
Sensitivity -105.7dBm
GPIO 32
Voltage - Supply 1.71V ~ 3.8V