POT 50K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Product Status Active
Resistance (Ohms) 50k
Tolerance ±20%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Adjustment Type Top Adjustment
Temperature Coefficient ±1000ppm/°C
Actuator Type Slotted
Actuator Length 0.500" (12.70mm)
Actuator Diameter 0.125" (3.18mm)
Bushing Thread 1/4-32
Mounting Type Panel Mount
TT-DKEY-3310Y-001-503L-ND
Bourns Inc.
1 1
Bourns Inc. 3310Y-001-503L-ND
Sku: TT-DKEY-3310Y-001-503L-ND
Description of product
Product Status Active
Resistance (Ohms) 50k
Tolerance ±20%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Adjustment Type Top Adjustment
Actuator Type Slotted