POT 1K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Product Status Active
Resistance (Ohms) 1k
Tolerance ±20%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Adjustment Type Side Adjustment
Temperature Coefficient ±1000ppm/°C
Termination Style PC Pins
Actuator Type Flatted
Actuator Length 0.220" (5.59mm)
Actuator Diameter 0.125" (3.18mm)
Bushing Thread -
Mounting Type Through Hole
TT-DKEY-3310C-125-102L-ND
Bourns Inc.
1 1
Bourns Inc. 3310C-125-102L-ND
Sku: TT-DKEY-3310C-125-102L-ND
Description of product
POT 1K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Product Status Active
Resistance (Ohms) 1k
Tolerance ±20%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Termination Style PC Pins
Actuator Type Flatted