POT 1K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Product Attributes:
Series Pro Audio 3310
Product Status Active
Resistance (Ohms) 1k
Tolerance ±20%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Built in Switch None
Number of Turns 1.0
Features Sealed
Taper Linear
Number of Gangs 1
Adjustment Type Side Adjustment
Temperature Coefficient ±1000ppm/°C
Rotation 300°
Resistive Material Conductive Plastic
Termination Style PC Pins
Actuator Type Slotted
Actuator Length 0.500" (12.70mm)
Actuator Diameter 0.125" (3.18mm)
Bushing Thread 1/4-32
Mounting Type Panel Mount
TT-DKEY-3310C-001-102L-ND
Bourns Inc.
1 1
Bourns Inc. 3310C-001-102L-ND
Sku: TT-DKEY-3310C-001-102L-ND
Description of product
POT 1K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Product Attributes:
Series Pro Audio 3310
Product Status Active
Resistance (Ohms) 1k
Tolerance ±20%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Built in Switch None
Number of Turns 1.0
Features Sealed
Taper Linear
Number of Gangs 1
Rotation 300°
Termination Style PC Pins
Actuator Type Slotted