Micro/Mini Linear Servo Actuator
Product Attributes:
Series 12Lf (Force Control)
Product Status Active
Type Linear Actuator
Motor Type Brushed (Coreless)
Stroke Length 1.063" (27.00mm)
Load Force (Dynamic) 44.96lbf (200.0N)
Load Force (Static) -
Speed 0.34 in/s (8.5 mm/s)
Duty Cycle 50%
Voltage - Rated 12VDC
Construction Ball Screw
Accuracy ±60µm
Acceleration -
Features Integrated Controller
Gear Reduction Ratio 50
Feedback Type Potentiometer
Termination Style Cable with Connector
Operating Temperature -10°C ~ 60°C
Ingress Protection IP54 - Dust Protected, Water Resistant
Approval Agency -
TT-DKEY-3275-12LF-100F-27-ND
mightyZAP
1 1
mightyZAP 3275-12LF-100F-27-ND
Sku: TT-DKEY-3275-12LF-100F-27-ND
Description of product
Product Attributes:
Series 12Lf (Force Control)
Product Status Active
Type Linear Actuator
Motor Type Brushed (Coreless)
Stroke Length 1.063" (27.00mm)
Load Force (Static) -
Speed 0.34 in/s (8.5 mm/s)
Duty Cycle 50%
Voltage - Rated 12VDC
Construction Ball Screw
Accuracy ±60µm
Acceleration -
Features Integrated Controller
Gear Reduction Ratio 50
Feedback Type Potentiometer