DIODE ZENER ARRAY 16V SOT363
Product Status Active
Configuration 2 Independent
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 16 V
Tolerance ±5.63%
Power - Max 200 mW
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 11.2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package SOT-363
Impedance (Max) (Zzt) 40 Ohms
Diodes Incorporated
Description of product
DIODE ZENER ARRAY 16V SOT363
Product Status Active
Configuration 2 Independent
Tolerance ±5.63%
Power - Max 200 mW
Impedance (Max) (Zzt) 40 Ohms