ZENER DIODE SOT23
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
Configuration 1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.1 V
Tolerance ±5.88%
Power - Max 300 mW
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 800 mV
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
Grade Automotive
Qualification AEC-Q101
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device Package SOT-23-3
Impedance (Max) (Zzt) 60 Ohms
TT-DKEY-31-AZ23C5V1Q-7-FTR-ND,31-AZ23C5V1Q-7-FCT-ND,31-AZ23C5V1Q-7-FDKR-ND
Diodes Incorporated
1 1
Diodes Incorporated 31-AZ23C5V1Q-7-FTR-ND,31-AZ23C5V1Q-7-FCT-ND,31-AZ23C5V1Q-7-FDKR-ND
Sku: TT-DKEY-31-AZ23C5V1Q-7-FTR-ND,31-AZ23C5V1Q-7-FCT-ND,31-AZ23C5V1Q-7-FDKR-ND
Description of product
ZENER DIODE SOT23
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
Tolerance ±5.88%
Power - Max 300 mW
Grade Automotive
Qualification AEC-Q101
Mounting Type Surface Mount
Impedance (Max) (Zzt) 60 Ohms