SENSOR LINEAR 8.89MM WIRE LEADS
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
For Measuring Linear Position
Technology Resistive
Rotation Angle - Electrical, Mechanical -
Linear Range 0 ~ 8.89mm (0 ~ 0.35")
Output Resistive
Output Signal -
Actuator Type Round Shaft
Linearity ±5%
Resistance 20 kOhms
Resistance Tolerance ±20%
Voltage - Supply -
Mounting Type Chassis Mount
Termination Style Wire Leads
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Module, Wire Leads, Threaded
Supplier Device Package -
TT-DKEY-3046L-3-203-ND
Bourns Inc.
1 1
Bourns Inc. 3046L-3-203-ND
Sku: TT-DKEY-3046L-3-203-ND
Description of product
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
For Measuring Linear Position
Technology Resistive
Output Resistive
Output Signal -
Actuator Type Round Shaft
Linearity ±5%
Resistance 20 kOhms
Resistance Tolerance ±20%
Voltage - Supply -
Mounting Type Chassis Mount
Termination Style Wire Leads