AC/DC CONVERTER 12V 250W
Product Attributes:
Series PM500F (500W)
Number of Outputs 1
Voltage - Input 80 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 37.5 A
Current - Output 6 -
Power (Watts) 250W (450W Forced Air)
Applications Medical
Voltage - Isolation -
Efficiency 91%
Operating Temperature -10°C ~ 70°C (With Derating)
Features Adjustable Output, Universal Input
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 4.00" L x 4.21" W x 1.56" H (101.6mm x 106.9mm x 39.6mm)
Approval Agency CE, cURus, TUV, UL
Standard Number 60601-1
TT-DKEY-2967-PM500F-12B-ND
FSP Technology Inc.
1 1
FSP Technology Inc. 2967-PM500F-12B-ND
Sku: TT-DKEY-2967-PM500F-12B-ND
Description of product
AC/DC CONVERTER 12V 250W
Product Attributes:
Series PM500F (500W)
Number of Outputs 1
Voltage - Input 80 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 37.5 A
Current - Output 6 -
Applications Medical
Voltage - Isolation -
Efficiency 91%
Mounting Type Chassis Mount