AC/DC CONVERTER 12V 42W
Product Attributes:
Series PM42 (42W)
Number of Outputs 1
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 3.5 A
Current - Output 6 -
Power (Watts) 42W
Applications ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation -
Efficiency 88%
Operating Temperature -10°C ~ 70°C (With Derating)
Features Adjustable Output, Universal Input
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 4.00" L x 2.00" W x 1.18" H (101.6mm x 50.8mm x 30.0mm)
Approval Agency CE, cURus, TUV, UL
Standard Number 60601-1; 62368-1
TT-DKEY-2967-PM42-12A-ND
FSP Technology Inc.
1 1
FSP Technology Inc. 2967-PM42-12A-ND
Sku: TT-DKEY-2967-PM42-12A-ND
Description of product
AC/DC CONVERTER 12V 42W
Product Attributes:
Series PM42 (42W)
Number of Outputs 1
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 3.5 A
Current - Output 6 -
Power (Watts) 42W
Voltage - Isolation -
Efficiency 88%
Mounting Type Chassis Mount