AC/DC CNVT 3.3V 5V 4X12V 748W
Product Attributes:
Series FSP550-70MUA (550W)
Product Status Active
Type ATX
Number of Outputs 6
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 3.3V
Voltage - Output 2 5V
Voltage - Output 3 12V
Voltage - Output 4 12V
Voltage - Output 5 12V
Voltage - Output 6 12V
Current - Output 1 20 A
Current - Output 2 20 A
Current - Output 3 16 A
Current - Output 4 16 A
Current - Output 5 16 A
Current - Output 6 500 mA
Power (Watts) 748W
Applications Medical
Voltage - Isolation -
Efficiency 80%
Operating Temperature 0°C ~ 50°C
Features PFC, Standby Output, Universal Input
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 5.91" L x 5.51" W x 3.39" H (150.0mm x 140.0mm x 86.0mm)
Approval Agency CB, CE, FCC, VCCI
Standard Number 60601-1
TT-DKEY-2967-FSP550-70MUA-ND
FSP Technology Inc.
1 1
FSP Technology Inc. 2967-FSP550-70MUA-ND
Sku: TT-DKEY-2967-FSP550-70MUA-ND
Description of product
AC/DC CNVT 3.3V 5V 4X12V 748W
Product Attributes:
Series FSP550-70MUA (550W)
Product Status Active
Type ATX
Number of Outputs 6
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 3.3V
Voltage - Output 2 5V
Voltage - Output 3 12V
Voltage - Output 4 12V
Voltage - Output 5 12V
Voltage - Output 6 12V
Current - Output 1 20 A
Current - Output 2 20 A
Current - Output 3 16 A
Current - Output 4 16 A
Current - Output 5 16 A
Current - Output 6 500 mA
Power (Watts) 748W
Applications Medical
Voltage - Isolation -
Efficiency 80%
Mounting Type Chassis Mount