AC/DC CNVT 3.3V 5V +/-12V 2X-5V
Product Attributes:
Series FSP500-60MRB(S) (500W)
Product Status Active
Type Front End
Number of Outputs 5
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 3.3V
Voltage - Output 2 5V
Voltage - Output 3 12V
Voltage - Output 4 -12V
Voltage - Output 5 -5V
Voltage - Output 6 -5V
Current - Output 1 20 A
Current - Output 2 20 A
Current - Output 3 40 A
Current - Output 4 500 mA
Current - Output 5 300 mA
Current - Output 6 -
Power (Watts) 654W
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Isolation -
Efficiency 80%
Operating Temperature 0°C ~ 50°C
Features Universal Input
Mounting Type Rack Mount
Size / Dimension 7.49" L x 5.91" W x 3.30" H (190.0mm x 150.0mm x 84.0mm)
Approval Agency CB, CCC, CE, cULus, FCC, GS, TUV
Standard Number 60950-1; 62368-1
TT-DKEY-2967-FSP500-60MRB(S)-ND
FSP Technology Inc.
1 1
FSP Technology Inc. 2967-FSP500-60MRB(S)-ND
Sku: TT-DKEY-2967-FSP500-60MRB(S)-ND
Description of product
Product Attributes:
Series FSP500-60MRB(S) (500W)
Product Status Active
Type Front End
Number of Outputs 5
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 3.3V
Voltage - Output 2 5V
Voltage - Output 3 12V
Voltage - Output 4 -12V
Voltage - Output 5 -5V
Voltage - Output 6 -5V
Current - Output 1 20 A
Current - Output 2 20 A
Current - Output 3 40 A
Current - Output 4 500 mA
Current - Output 5 300 mA
Current - Output 6 -
Power (Watts) 654W
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Isolation -
Efficiency 80%
Features Universal Input
Mounting Type Rack Mount