AC/DC CNVRTR 3.3V 5V +/-12V 413W
Product Attributes:
Series FSP300-57FCB (300W)
Product Status Active
Type Enclosed
Number of Outputs 4
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 3.3V
Voltage - Output 2 5V
Voltage - Output 3 12V
Voltage - Output 4 -12V
Voltage - Output 5 -
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 12 A
Current - Output 2 14 A
Current - Output 3 25 A
Current - Output 4 300 mA
Current - Output 5 -
Current - Output 6 -
Power (Watts) 413W
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Isolation -
Efficiency 80%
Operating Temperature 50°C
Features Standby Output, Universal Input
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 5.91" L x 3.21" W x 1.59" H (150.0mm x 81.5mm x 40.5mm)
Approval Agency CB, CE, CCC, cULus, FCC, GS, TUV
Standard Number 60950-1; 62368-1
TT-DKEY-2967-FSP300-57FCB-ND
FSP Technology Inc.
1 1
FSP Technology Inc. 2967-FSP300-57FCB-ND
Sku: TT-DKEY-2967-FSP300-57FCB-ND
Description of product
Product Attributes:
Series FSP300-57FCB (300W)
Product Status Active
Type Enclosed
Number of Outputs 4
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 3.3V
Voltage - Output 2 5V
Voltage - Output 3 12V
Voltage - Output 4 -12V
Voltage - Output 5 -
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 12 A
Current - Output 2 14 A
Current - Output 3 25 A
Current - Output 4 300 mA
Current - Output 5 -
Current - Output 6 -
Power (Watts) 413W
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Isolation -
Efficiency 80%
Operating Temperature 50°C
Mounting Type Chassis Mount