AC DC, 12V, 20.83A, OPEN FRAME 2
Product Attributes:
Series FSP250-H24 A (250W)
Product Status Active
Type Open Frame
Number of Outputs 1
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 20.83 A
Current - Output 2 -
Current - Output 3 -
Current - Output 4 -
Current - Output 5 -
Current - Output 6 -
Power (Watts) 150W (250W Forced Air)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Isolation 3 kV
Efficiency 91%
Operating Temperature -20°C ~ 70°C (With Derating)
Features PFC, Universal Input
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 4.00" L x 2.00" W x 1.28" H (101.6mm x 50.8mm x 32.5mm)
Approval Agency CE, cURus
Standard Number 62368-1
TT-DKEY-2967-FSP250-H24-A12-ND
FSP Technology Inc.
1 1
FSP Technology Inc. 2967-FSP250-H24-A12-ND
Sku: TT-DKEY-2967-FSP250-H24-A12-ND
Description of product
Product Attributes:
Series FSP250-H24 A (250W)
Product Status Active
Type Open Frame
Number of Outputs 1
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 20.83 A
Current - Output 2 -
Current - Output 3 -
Current - Output 4 -
Current - Output 5 -
Current - Output 6 -
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Isolation 3 kV
Efficiency 91%
Features PFC, Universal Input
Mounting Type Chassis Mount