AC/DC CONVERTER 54V 12V 250W
Product Attributes:
Series FSP250-2F47-A54H (250W)
Product Status Active
Type Open Frame
Number of Outputs 2
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 54V
Voltage - Output 2 12V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 3.7 A
Current - Output 2 4.2 A
Current - Output 3 -
Current - Output 4 -
Current - Output 5 -
Current - Output 6 -
Power (Watts) 250W
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Isolation -
Efficiency 92%
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (With Derating)
Features PFC, Universal Input
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 7.50" L x 4.00" W x 1.38" H (190.5mm x 101.6mm x 35.1mm)
Approval Agency CE, cURus, CSA, FCC, VCCI
Standard Number 60950-1
TT-DKEY-2967-FSP250-2F47-A54H-ND
FSP Technology Inc.
1 1
FSP Technology Inc. 2967-FSP250-2F47-A54H-ND
Sku: TT-DKEY-2967-FSP250-2F47-A54H-ND
Description of product
AC/DC CONVERTER 54V 12V 250W
Product Attributes:
Series FSP250-2F47-A54H (250W)
Product Status Active
Type Open Frame
Number of Outputs 2
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 54V
Voltage - Output 2 12V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 3.7 A
Current - Output 2 4.2 A
Current - Output 3 -
Current - Output 4 -
Current - Output 5 -
Current - Output 6 -
Power (Watts) 250W
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Isolation -
Efficiency 92%
Features PFC, Universal Input
Mounting Type Chassis Mount