AC/DC CONVERTER 12V 80W
Product Attributes:
Series FSP080-P24 (80W)
Product Status Active
Type Open Frame
Number of Outputs 1
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 6.67 A
Current - Output 2 -
Current - Output 3 -
Current - Output 4 -
Current - Output 5 -
Current - Output 6 -
Power (Watts) 80W
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Isolation -
Efficiency 88%
Operating Temperature -20°C ~ 70°C (With Derating)
Features Universal Input
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 4.00" L x 2.00" W x 1.18" H (101.6mm x 50.8mm x 30.0mm)
Approval Agency CB, CE, cCSAus, FCC, UL, VCCI
Standard Number 60950-1; 62368-1
TT-DKEY-2967-FSP080-P24-A12-ND
FSP Technology Inc.
1 1
FSP Technology Inc. 2967-FSP080-P24-A12-ND
Sku: TT-DKEY-2967-FSP080-P24-A12-ND
Description of product
AC/DC CONVERTER 12V 80W
Product Attributes:
Series FSP080-P24 (80W)
Product Status Active
Type Open Frame
Number of Outputs 1
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 6.67 A
Current - Output 2 -
Current - Output 3 -
Current - Output 4 -
Current - Output 5 -
Current - Output 6 -
Power (Watts) 80W
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Isolation -
Efficiency 88%
Features Universal Input
Mounting Type Chassis Mount