AC/DC CONVERTER 5V 65W
Product Attributes:
Series FSP065-P35 A (65W)
Product Status Active
Type Open Frame
Number of Outputs 1
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 5V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 13 A
Current - Output 2 -
Current - Output 3 -
Current - Output 4 -
Current - Output 5 -
Current - Output 6 -
Power (Watts) 65W
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Isolation 500 V
Efficiency 86%
Operating Temperature -20°C ~ 70°C (With Derating)
Features Universal Input
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 5.00" L x 3.00" W x 1.06" H (127.0mm x 76.2mm x 27.0mm)
Approval Agency CB, CE, cCSAus, FCC, UL, VCCI
Standard Number 60950-1; 62368-1
TT-DKEY-2967-FSP065-P35-A05-ND
FSP Technology Inc.
1 1
FSP Technology Inc. 2967-FSP065-P35-A05-ND
Sku: TT-DKEY-2967-FSP065-P35-A05-ND
Description of product
AC/DC CONVERTER 5V 65W
Product Attributes:
Series FSP065-P35 A (65W)
Product Status Active
Type Open Frame
Number of Outputs 1
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 5V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 13 A
Current - Output 2 -
Current - Output 3 -
Current - Output 4 -
Current - Output 5 -
Current - Output 6 -
Power (Watts) 65W
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Isolation 500 V
Efficiency 86%
Features Universal Input
Mounting Type Chassis Mount