IC RF TXRX BLUETOOTH 54BGA
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
Type TxRx Only
RF Family/Standard Bluetooth
Protocol Bluetooth v4.1
Modulation GFSK, GMSK
Frequency 2.4GHz
Data Rate (Max) 4Mbps
Power - Output 12dBm
Sensitivity -95dBm
Memory Size -
Serial Interfaces I2S, UART
GPIO -
Voltage - Supply 2.2V ~ 4.8V
Current - Receiving 40.5mA ~ 41.2mA
Current - Transmitting 40.5mA ~ 41.2mA
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 54-UFBGA, DSBGA
Supplier Device Package 54-DSBGA (2.93x3.27)
DigiKey Programmable Not Verified
Grade -
Qualification -
TT-DKEY-296-41215-2-ND,296-41215-1-ND,296-41215-6-ND
Texas Instruments
1 1
Texas Instruments 296-41215-2-ND,296-41215-1-ND,296-41215-6-ND
Sku: TT-DKEY-296-41215-2-ND,296-41215-1-ND,296-41215-6-ND
Description of product
IC RF TXRX BLUETOOTH 54BGA
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
Type TxRx Only
RF Family/Standard Bluetooth
Protocol Bluetooth v4.1
Modulation GFSK, GMSK
Frequency 2.4GHz
Data Rate (Max) 4Mbps
Power - Output 12dBm
Sensitivity -95dBm
Memory Size -
Serial Interfaces I2S, UART
GPIO -
Voltage - Supply 2.2V ~ 4.8V