Tin-can step motor 48 steps 2.6V
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
Type Permanent Magnet
Coil Type -
Voltage - Rated 2.6VDC
Current Rating (Amps) -
Steps per Revolution 48
Step Angle 7.5°
Accuracy -
Torque - Holding (oz-in / mNm) -
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
NEMA Frame Size -
Diameter - Shaft 0.079" (2.00mm)
Length - Shaft and Bearing 0.512" (13.00mm)
Mounting Hole Spacing 1.654" (42.00mm)
Termination Style Wire Leads
Operating Temperature -10°C ~ 50°C
Coil Resistance -
Features Round Shaft
TT-DKEY-2866-PF35T-48194-ND
Nippon Pulse America, Inc.
1 1
Nippon Pulse America, Inc. 2866-PF35T-48194-ND
Sku: TT-DKEY-2866-PF35T-48194-ND
Description of product
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
Type Permanent Magnet
Coil Type -
Voltage - Rated 2.6VDC
Current Rating (Amps) -
Steps per Revolution 48
Step Angle 7.5°
Accuracy -
NEMA Frame Size -
Termination Style Wire Leads