SUPERCAP 3.9V 1.5F 0.16 OHM VT
Product Attributes:
Series PHVL
Product Status Active
Capacitance 1.5 F
Tolerance -10%, +30%
Voltage - Rated 3.9 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 160mOhm
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Lead Spacing 0.465" (11.80mm)
Size / Dimension 0.681" L x 0.354" W (17.30mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 65°C
TT-DKEY-283-PHVL-3R9V155-R-ND
Eaton - Electronics Division
1 1
Eaton - Electronics Division 283-PHVL-3R9V155-R-ND
Sku: TT-DKEY-283-PHVL-3R9V155-R-ND
Description of product
SUPERCAP 3.9V 1.5F 0.16 OHM VT
Product Attributes:
Series PHVL
Product Status Active
Capacitance 1.5 F
Tolerance -10%, +30%
Voltage - Rated 3.9 V
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Lead Spacing 0.465" (11.80mm)