VARISTOR THERMAL IND 250VAC 20MM
Product Attributes:
Series MOVTP
Product Status Active
Maximum AC Volts 250 V
Maximum DC Volts 320 V
Varistor Voltage (Min) 351 V
Varistor Voltage (Typ) 390 V
Varistor Voltage (Max) 429 V
Current - Surge 10 kA
Energy 240J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Features Thermally Protected
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 20mm 3-Lead
TT-DKEY-283-MOVTP20V250T-ND
Eaton - Electronics Division
1 1
Eaton - Electronics Division 283-MOVTP20V250T-ND
Sku: TT-DKEY-283-MOVTP20V250T-ND
Description of product
Product Attributes:
Series MOVTP
Product Status Active
Maximum AC Volts 250 V
Maximum DC Volts 320 V
Varistor Voltage (Min) 351 V
Varistor Voltage (Typ) 390 V
Varistor Voltage (Max) 429 V
Current - Surge 10 kA
Energy 240J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency -
Features Thermally Protected
Mounting Type Through Hole