VARISTOR THERMAL IND 275VAC 14MM
Product Attributes:
Series MOVTP
Product Status Active
Maximum AC Volts 275 V
Maximum DC Volts 350 V
Varistor Voltage (Min) 387 V
Varistor Voltage (Typ) 430 V
Varistor Voltage (Max) 473 V
Current - Surge 6 kA
Energy 170J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Features Thermally Protected
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 14mm 3-Lead
TT-DKEY-283-MOVTP14V275T-ND
Eaton - Electronics Division
1 1
Eaton - Electronics Division 283-MOVTP14V275T-ND
Sku: TT-DKEY-283-MOVTP14V275T-ND
Description of product
Product Attributes:
Series MOVTP
Product Status Active
Maximum AC Volts 275 V
Maximum DC Volts 350 V
Varistor Voltage (Min) 387 V
Varistor Voltage (Typ) 430 V
Varistor Voltage (Max) 473 V
Current - Surge 6 kA
Energy 170J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency -
Features Thermally Protected
Mounting Type Through Hole