VARISTOR THERMAL 250VAC 14MM
Product Attributes:
Series MOVTP
Product Status Active
Maximum AC Volts 250 V
Maximum DC Volts 320 V
Varistor Voltage (Min) 351 V
Varistor Voltage (Typ) 390 V
Varistor Voltage (Max) 429 V
Current - Surge 6 kA
Energy 154J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Features Thermally Protected
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 14mm
TT-DKEY-283-MOVTP14V250N-ND
Eaton - Electronics Division
1 1
Eaton - Electronics Division 283-MOVTP14V250N-ND
Sku: TT-DKEY-283-MOVTP14V250N-ND
Description of product
VARISTOR THERMAL 250VAC 14MM
Product Attributes:
Series MOVTP
Product Status Active
Maximum AC Volts 250 V
Maximum DC Volts 320 V
Varistor Voltage (Min) 351 V
Varistor Voltage (Typ) 390 V
Varistor Voltage (Max) 429 V
Current - Surge 6 kA
Energy 154J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency -
Features Thermally Protected
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 14mm