VARISTOR SMD 2825 180V
Product Attributes:
Series MOVS
Product Status Active
Maximum AC Volts 180 V
Maximum DC Volts 230 V
Varistor Voltage (Min) 255 V
Varistor Voltage (Typ) 283 V
Varistor Voltage (Max) 311 V
Current - Surge 400 A
Energy -
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Features -
Mounting Type Surface Mount, MLCV
Package / Case 2-SMD, No Lead
TT-DKEY-283-MOVS2825V180TR-ND,283-MOVS2825V180CT-ND,283-MOVS2825V180DKR-ND
Eaton - Electronics Division
1 1
Eaton - Electronics Division 283-MOVS2825V180TR-ND,283-MOVS2825V180CT-ND,283-MOVS2825V180DKR-ND
Sku: TT-DKEY-283-MOVS2825V180TR-ND,283-MOVS2825V180CT-ND,283-MOVS2825V180DKR-ND
Description of product
VARISTOR SMD 2825 180V
Product Attributes:
Series MOVS
Product Status Active
Maximum AC Volts 180 V
Maximum DC Volts 230 V
Varistor Voltage (Min) 255 V
Varistor Voltage (Typ) 283 V
Varistor Voltage (Max) 311 V
Current - Surge 400 A
Energy -
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency -