VARISTOR 205V 1200A 4032
Product Status Active
Maximum AC Volts 130 V
Maximum DC Volts 170 V
Varistor Voltage (Min) 184.5 V
Varistor Voltage (Typ) 205 V
Varistor Voltage (Max) 225.5 V
Current - Surge 1.2 kA
Energy 9.5J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 900 pF @ 1 MHz
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA)
Features -
Mounting Type Surface Mount, MLCV
Package / Case 2-SMD, No Lead
TT-DKEY-283-MLVC40V170C900TR-ND,283-MLVC40V170C900CT-ND,283-MLVC40V170C900DKR-ND
Eaton - Electronics Division
1 1
Sku: TT-DKEY-283-MLVC40V170C900TR-ND,283-MLVC40V170C900CT-ND,283-MLVC40V170C900DKR-ND
Description of product
VARISTOR 205V 1200A 4032
Product Status Active
Maximum AC Volts 130 V
Maximum DC Volts 170 V
Varistor Voltage (Min) 184.5 V
Varistor Voltage (Typ) 205 V
Varistor Voltage (Max) 225.5 V
Current - Surge 1.2 kA
Energy 9.5J
Number of Circuits 1