VARISTOR 100V 1200A 4032
Product Status Active
Maximum AC Volts 60 V
Maximum DC Volts 85 V
Varistor Voltage (Min) 90 V
Varistor Voltage (Typ) 100 V
Varistor Voltage (Max) 110 V
Current - Surge 1.2 kA
Energy 4.8J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 1700 pF @ 1 MHz
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA)
Features -
Mounting Type Surface Mount, MLCV
Package / Case 2-SMD, No Lead
TT-DKEY-283-MLVC40V085C1700TR-ND,283-MLVC40V085C1700CT-ND,283-MLVC40V085C1700DKR-ND
Eaton - Electronics Division
1 1
Sku: TT-DKEY-283-MLVC40V085C1700TR-ND,283-MLVC40V085C1700CT-ND,283-MLVC40V085C1700DKR-ND
Description of product
VARISTOR 100V 1200A 4032
Product Status Active
Maximum AC Volts 60 V
Maximum DC Volts 85 V
Varistor Voltage (Min) 90 V
Varistor Voltage (Typ) 100 V
Varistor Voltage (Max) 110 V
Current - Surge 1.2 kA
Energy 4.8J
Number of Circuits 1