VARISTOR 86V 600A 2220
Product Status Active
Maximum AC Volts 48 V
Maximum DC Volts 68 V
Varistor Voltage (Min) 77.4 V
Varistor Voltage (Typ) 86 V
Varistor Voltage (Max) 94.6 V
Current - Surge 600 A
Energy 2.5J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 700 pF @ 1 MHz
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA)
Features -
Mounting Type Surface Mount, MLCV
Package / Case 2220 (5750 Metric)
TT-DKEY-283-MLVC22V068C700TR-ND,283-MLVC22V068C700CT-ND,283-MLVC22V068C700DKR-ND
Eaton - Electronics Division
1 1
Sku: TT-DKEY-283-MLVC22V068C700TR-ND,283-MLVC22V068C700CT-ND,283-MLVC22V068C700DKR-ND
Description of product
VARISTOR 86V 600A 2220
Product Status Active
Maximum AC Volts 48 V
Maximum DC Volts 68 V
Varistor Voltage (Min) 77.4 V
Varistor Voltage (Typ) 86 V
Varistor Voltage (Max) 94.6 V
Current - Surge 600 A
Energy 2.5J
Number of Circuits 1