VARISTOR 72V 250A 1210
Product Status Active
Maximum AC Volts 40 V
Maximum DC Volts 56 V
Varistor Voltage (Min) 64.8 V
Varistor Voltage (Typ) 72 V
Varistor Voltage (Max) 79.2 V
Current - Surge 250 A
Energy 1.5J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 450 pF @ 1 MHz
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA)
Features -
Mounting Type Surface Mount, MLCV
Package / Case 1210 (3225 Metric)
TT-DKEY-283-MLVC13V056C450TR-ND,283-MLVC13V056C450CT-ND,283-MLVC13V056C450DKR-ND
Eaton - Electronics Division
1 1
Sku: TT-DKEY-283-MLVC13V056C450TR-ND,283-MLVC13V056C450CT-ND,283-MLVC13V056C450DKR-ND
Description of product
VARISTOR 72V 250A 1210
Product Status Active
Maximum AC Volts 40 V
Maximum DC Volts 56 V
Varistor Voltage (Min) 64.8 V
Varistor Voltage (Typ) 72 V
Varistor Voltage (Max) 79.2 V
Current - Surge 250 A
Energy 1.5J
Number of Circuits 1