VARISTOR 25V 100A 0805
Product Status Active
Maximum AC Volts 12.7 V
Maximum DC Volts 18 V
Varistor Voltage (Min) 22.5 V
Varistor Voltage (Typ) 25 V
Varistor Voltage (Max) 27.5 V
Current - Surge 100 A
Energy 0.3J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 360 pF @ 1 MHz
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA)
Features -
Mounting Type Surface Mount, MLCV
Package / Case 0805 (2012 Metric)
TT-DKEY-283-MLVC08V018C360TR-ND,283-MLVC08V018C360CT-ND,283-MLVC08V018C360DKR-ND
Eaton - Electronics Division
1 1
Sku: TT-DKEY-283-MLVC08V018C360TR-ND,283-MLVC08V018C360CT-ND,283-MLVC08V018C360DKR-ND
Description of product
VARISTOR 25V 100A 0805
Product Status Active
Maximum AC Volts 12.7 V
Maximum DC Volts 18 V
Varistor Voltage (Min) 22.5 V
Varistor Voltage (Typ) 25 V
Varistor Voltage (Max) 27.5 V
Current - Surge 100 A
Energy 0.3J
Number of Circuits 1