VARISTOR 22V 120A 0805
Product Status Active
Maximum AC Volts 11.3 V
Maximum DC Volts 16 V
Varistor Voltage (Min) 19.8 V
Varistor Voltage (Typ) 22 V
Varistor Voltage (Max) 24.2 V
Current - Surge 120 A
Energy 0.3J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 380 pF @ 1 MHz
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA)
Features -
Mounting Type Surface Mount, MLCV
Package / Case 0805 (2012 Metric)
TT-DKEY-283-MLVC08V016C380TR-ND,283-MLVC08V016C380CT-ND,283-MLVC08V016C380DKR-ND
Eaton - Electronics Division
1 1
Sku: TT-DKEY-283-MLVC08V016C380TR-ND,283-MLVC08V016C380CT-ND,283-MLVC08V016C380DKR-ND
Description of product
VARISTOR 22V 120A 0805
Product Status Active
Maximum AC Volts 11.3 V
Maximum DC Volts 16 V
Varistor Voltage (Min) 19.8 V
Varistor Voltage (Typ) 22 V
Varistor Voltage (Max) 24.2 V
Current - Surge 120 A
Energy 0.3J
Number of Circuits 1