VARISTOR 20V 120A 0805
Product Status Active
Maximum AC Volts 10 V
Maximum DC Volts 14 V
Varistor Voltage (Min) 18 V
Varistor Voltage (Typ) 20 V
Varistor Voltage (Max) 22 V
Current - Surge 120 A
Energy 0.3J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 400 pF @ 1 MHz
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA)
Features -
Mounting Type Surface Mount, MLCV
Package / Case 0805 (2012 Metric)
TT-DKEY-283-MLVC08V014C400TR-ND,283-MLVC08V014C400CT-ND,283-MLVC08V014C400DKR-ND
Eaton - Electronics Division
1 1
Sku: TT-DKEY-283-MLVC08V014C400TR-ND,283-MLVC08V014C400CT-ND,283-MLVC08V014C400DKR-ND
Description of product
VARISTOR 20V 120A 0805
Product Status Active
Maximum AC Volts 10 V
Maximum DC Volts 14 V
Varistor Voltage (Min) 18 V
Varistor Voltage (Typ) 20 V
Varistor Voltage (Max) 22 V
Current - Surge 120 A
Energy 0.3J
Number of Circuits 1