VARISTOR 42V 30A 0603
Product Attributes:
Series MLVC
Product Status Active
Maximum AC Volts 21.2 V
Maximum DC Volts 30 V
Varistor Voltage (Min) 37.8 V
Varistor Voltage (Typ) 42 V
Varistor Voltage (Max) 46.2 V
Current - Surge 30 A
Energy 0.1J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 100 pF @ 1 MHz
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA)
Features -
Mounting Type Surface Mount, MLCV
Package / Case 0603 (1608 Metric)
TT-DKEY-283-MLVC06V030C100TR-ND,283-MLVC06V030C100CT-ND,283-MLVC06V030C100DKR-ND
Eaton - Electronics Division
1 1
Sku: TT-DKEY-283-MLVC06V030C100TR-ND,283-MLVC06V030C100CT-ND,283-MLVC06V030C100DKR-ND
Description of product
VARISTOR 42V 30A 0603
Product Attributes:
Series MLVC
Product Status Active
Maximum AC Volts 21.2 V
Maximum DC Volts 30 V
Varistor Voltage (Min) 37.8 V
Varistor Voltage (Typ) 42 V
Varistor Voltage (Max) 46.2 V
Current - Surge 30 A
Energy 0.1J
Number of Circuits 1