SUPERCAPACITOR COIN 5V 1.5F HRZ
Product Attributes:
Series KVR
Product Status Active
Capacitance 1.5 F
Tolerance -20%, +80%
Voltage - Rated 5 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 30Ohm
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 70°C
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial, Can - Horizontal
Lead Spacing 0.787" (20.00mm)
Size / Dimension 0.752" Dia (19.10mm)
Height - Seated (Max) 0.248" (6.30mm)
Operating Temperature -25°C ~ 70°C
TT-DKEY-283-KVR-5R0H155-R-ND
Eaton - Electronics Division
1 1
Eaton - Electronics Division 283-KVR-5R0H155-R-ND
Sku: TT-DKEY-283-KVR-5R0H155-R-ND
Description of product
Product Attributes:
Series KVR
Product Status Active
Capacitance 1.5 F
Tolerance -20%, +80%
Voltage - Rated 5 V
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Lead Spacing 0.787" (20.00mm)