CAP 150F 20% 3.8V THROUGH HOLE
Product Attributes:
Series HSL
Product Status Active
Capacitance 150 F
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 3.8 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 140mOhm
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 60°C
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.413" Dia (10.50mm)
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 60°C
TT-DKEY-283-HSL1040-3R8157-R-ND
Eaton - Electronics Division
1 1
Eaton - Electronics Division 283-HSL1040-3R8157-R-ND
Sku: TT-DKEY-283-HSL1040-3R8157-R-ND
Description of product
CAP 150F 20% 3.8V THROUGH HOLE
Product Attributes:
Series HSL
Product Status Active
Capacitance 150 F
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 3.8 V
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)