FUSE 15A 420VAC CARTRIDGE
Product Attributes:
Series S520
Part Status Active
Mounting Type Holder
Fuse Type Cartridge, Ceramic
Current Rating (Amps) 15 A
Voltage Rating - AC 420 V
Voltage Rating - DC -
Response Time Fast Blow
Package / Case 5mm x 20mm
Breaking Capacity @ Rated Voltage 300A
Melting I²t 220
Approval Agency TUV, UR
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Color -
Size / Dimension 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
TT-DKEY-283-BK/S520-15-R-ND
Eaton - Electronics Division
1 1
Eaton - Electronics Division 283-BK/S520-15-R-ND
Sku: TT-DKEY-283-BK/S520-15-R-ND
Description of product
FUSE 15A 420VAC CARTRIDGE
Product Attributes:
Series S520
Part Status Active
Mounting Type Holder
Fuse Type Cartridge, Ceramic
Current Rating (Amps) 15 A
Voltage Rating - AC 420 V
Voltage Rating - DC -
Response Time Fast Blow
Package / Case 5mm x 20mm
Melting I²t 220
Approval Agency TUV, UR
Color -