VARISTOR MLV 1812 26VW 54VC
Product Status Active
Maximum AC Volts 20 V
Maximum DC Volts 26 V
Varistor Voltage (Min) 29.7 V
Varistor Voltage (Typ) 33 V
Varistor Voltage (Max) 36.3 V
Current - Surge 800 A
Energy 3J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 3200 pF @ 1 kHz
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA)
Features -
Mounting Type Surface Mount, MLCV
Package / Case 1812 (4532 Metric)
TT-DKEY-283-AMLV18V26C3200TR-ND,283-AMLV18V26C3200CT-ND,283-AMLV18V26C3200DKR-ND
Eaton - Electronics Division
1 1
Sku: TT-DKEY-283-AMLV18V26C3200TR-ND,283-AMLV18V26C3200CT-ND,283-AMLV18V26C3200DKR-ND
Description of product
VARISTOR MLV 1812 26VW 54VC
Product Status Active
Maximum AC Volts 20 V
Maximum DC Volts 26 V
Varistor Voltage (Min) 29.7 V
Varistor Voltage (Typ) 33 V
Varistor Voltage (Max) 36.3 V
Current - Surge 800 A
Energy 3J
Number of Circuits 1