ENCLOSED DC DC CONVERTER 1 OUTPU
Product Attributes:
Series PV350-29Bxx (350W)
Product Status Active
Type Enclosed
Voltage - Input (Min) 300V
Voltage - Input (Max) 1500V
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 28V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 12.5A
Power (Watts) 350W
Voltage - Isolation 4 kV
Applications ITE (Commercial)
Efficiency 92%
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 8.47" L x 4.92" W x 1.97" H (215.0mm x 125.0mm x 50.0mm)
Approval Agency IEC, UL
Standard Number -
TT-DKEY-2725-PV350-29B28-ND
Mornsun America, LLC
1 1
Mornsun America, LLC 2725-PV350-29B28-ND
Sku: TT-DKEY-2725-PV350-29B28-ND
Description of product
Product Attributes:
Series PV350-29Bxx (350W)
Product Status Active
Type Enclosed
Voltage - Input (Min) 300V
Voltage - Input (Max) 1500V
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 28V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 12.5A
Power (Watts) 350W
Voltage - Isolation 4 kV
Applications ITE (Commercial)
Efficiency 92%
Mounting Type Chassis Mount