LED DRIVER CC AC/DC 24-42V 2A
Product Attributes:
Series AMER90-Z
Product Status Active
Type Constant Current
Topology AC DC Converter
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 90V
Voltage - Input (Max) 305V
Voltage - Output 24 ~ 42V
Current - Output (Max) 2A
Power (Watts) 84 W
Voltage - Isolation 3.75 kV
Dimming -
Features OTP, SCP, UVLO
Ratings IP67
Operating Temperature -40°C ~ 60°C
Efficiency 90%
Termination Style Wire Leads
Size / Dimension 2.70" L x 6.93" W x 1.65" H (68.7mm x 176.0mm x 42.0mm)
Approval Agency -
Standard Number -
TT-DKEY-2721-AMER90-42200Z-ND
aimtec
1 1
aimtec 2721-AMER90-42200Z-ND
Sku: TT-DKEY-2721-AMER90-42200Z-ND
Description of product
LED DRIVER CC AC/DC 24-42V 2A
Product Attributes:
Series AMER90-Z
Product Status Active
Type Constant Current
Topology AC DC Converter
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 90V
Voltage - Input (Max) 305V
Voltage - Output 24 ~ 42V
Current - Output (Max) 2A
Power (Watts) 84 W
Voltage - Isolation 3.75 kV
Dimming -
Features OTP, SCP, UVLO
Ratings IP67
Efficiency 90%
Termination Style Wire Leads