AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W
Product Attributes:
Series AMA12-Y
Product Status Active
Region Utilized Europe
Form Wall Mount (Class II)
Input Type Fixed Blade
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 5V
Current - Output (Max) 2A
Power (Watts) 10 W
No Load Power Consumption 75mW (Max)
Polarization -
Applications ITE (Commercial)
Efficiency Level VI
Operating Temperature 0°C ~ 40°C
Output Connector USB Micro
Cord Length 60.2" (1.50m)
Input Connector CEE 7/16
Features -
Size / Dimension 2.72" L x 1.18" W x 3.28" H (69.0mm x 30.0mm x 83.3mm)
Approval Agency CE, UL
Standard Number 62368-1
TT-DKEY-2721-AMA12EU1-050200Y-ND
aimtec
1 1
aimtec 2721-AMA12EU1-050200Y-ND
Sku: TT-DKEY-2721-AMA12EU1-050200Y-ND
Description of product
Product Attributes:
Series AMA12-Y
Product Status Active
Region Utilized Europe
Form Wall Mount (Class II)
Input Type Fixed Blade
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 5V
Current - Output (Max) 2A
Power (Watts) 10 W
Polarization -
Applications ITE (Commercial)
Efficiency Level VI
Output Connector USB Micro
Cord Length 60.2" (1.50m)
Input Connector CEE 7/16